Кібербезпека для батьків: захистіть свою дитину в інтернеті
Дорослі пильно слідкують за тим, які телепередачі вмикати в присутності дитини. Але як «відфільтурвати» небажану інформацію з екрану гаджета, коли мама чи тато дає малюку смартфон чи планшет? Про це — у нашій статті про ази кібербезпеки.
Не давати семирічній дитині доступу до інтернету взагалі — не вихід. Якщо ваш клас, а то і школу закриють на карантин, то ваш школярик братиме участь в онлайн-заняттях за допомогою Zoom та інших мережевих сервісів. Не сумнівайтеся, він швидко освоїть усі тонкощі їх використання. Ваше завдання — створити бар’єр від небажаної інформації та інтернет-зловмисників.
Іншими словами, вам слід зробити так, щоби дитина не мала змоги спілкуватися в інтернеті з незнайомцями, щоби її не атакувала реклама та щоби пошук видавав лише відповідну віку вашого школярика інформацію. Для цього диплом програміста не потрібен — лише трохи вашого вільного часу і встановлення на гаджет, яким користуватиметься дитина, кількох програм.
1. Заведіть окремий акаунт у Google для вашої дитини і встановіть батьківський контроль над ним
Існує спеціальний — дитячий — тип облікового запису, який буде «рости» разом із вашою дитиною й «житиме» на всіх її пристроях: смартфоні, планшеті, смартгодиннику тощо. Поки дитина не досягне 13-річного віку (або й кілька років після того), ви з власних пристроїв зможете контролювати, чим вона займається в інтернеті, регулювати «фільтри» браузера й пошуку, відстежувати точне місцезнаходження дитини на карті тощо.
Якщо в дитини ще немає власного ґаджета, дозволяйте їй користуватися вашим лише за умови, що вона увійде у свій акаунт! Так вона точно не побачить нічого неприйнятного. І ми маємо на увазі не «непристойний» контент. Новини й реклама теж можуть містити несподівані «сюрпризи», через які дитина потім боятиметься спати в темряві.
2. Встановіть надійну антивірусну програму
Встановіть надійне програмне забезпечення проти комп’ютерних вірусів та інших інтернет-загроз. Якщо можете собі дозволити платне ПЗ — зробіть це. Ваші витрати окупляться спокоєм за ваші персональні дані.
3. Регулярно оновлюйте ПЗ
Кіберзловмисники постійно шукають «дірки» в програмах, аби добратися до конфіденційної інформації користувачів. Виробники ці «дірки» теж шукають — і випускають оновлення програмного забезпечення. Якщо ви не реагуєте на сповіщення про вихід оновлення — ризикуєте безпекою гаджета вашої дитини.
4. Не встановлюйте програм із файлообмінників або неперевірених сайтів
ПЗ треба легально встановлювати із сайту виробника. Так, «зламана» програма — безкоштовна, однак може приховувати якого-небудь «троянського коня». А потім дитина буде скаржитися на сповільнену роботу гаджета чи на появу «незрозумілих» вікон, реклами тощо.
5. Не дозволяйте вашому першокласнику заводити акаунти в соціальних мережах
Не кваптеся із соцмережами — зачекайте хоча б до 13-річного віку. Хай дитина спочатку навчиться «плавати на мілині». Поясніть, що в соцмережі є ризик стикнутися зі злочинцем, а непродуманий пост може «вистрелити» негативними наслідками через роки. І навіть коли дитині вже 13 років, домовтеся з нею про подовження дії батьківського контролю (можна встановити обмеження на прямі повідомлення від незнайомців у мессенджер, фільтрацію стрічки постів тощо).
6. Не дозволяйте дитині підключатися до громадського Wi-Fi
Таке підключення відкриває «лазівку» для вірусів та кіберзловмисників. Тож дослухатися до цієї поради варто й дорослим.
7. Захистіть домашню Wi-Fi-мережу надійним паролем
Комбінація «12345», слово «пароль» або повтор логіна — це ненадійно. Вигадайте складнішу комбінацію: наприклад, якесь родинне слівце чи фразу.
8. Старайтеся тримати Bluetooth вимкненим у громадських місцях або в багатоквартирному будинку
Так, ми розуміємо: Bluetooth потрібен для колонки, мишки, клавіатури, навушників… Однак коли ви цим не користуєтеся, вимикайте на ґаджеті Bluetooth. Як і безпарольний Wi-Fi, це «запрошення» для сторонніх.
9. І головне — простими словами пояснюйте вашій дитині, навіщо ви все це робите
В інтернеті чимало лихих людей, які полюють не лише на номери та коди платіжних карток. Багато хто намагається зав’язати знайомство з дитиною, виманити в неї якнайбільше особистої інформації, а потім умовити зустрітися в реальному світі, шантажувати, спровокувати на небезпечний вчинок. І це може закінчитися трагедією для вашої родини. Убезпечте вашу дитину в мережі — навчіть її елементарним правилам безпеки і самі їх додержуйте.